Artykuły

Z.P.H.U. „WAŚKO” S.C. - Produkcja artykułów z tworzyw sztucznych; obróbka metali

Frezarki oraz ich zastosowanie

W zakładach produkcyjnych, w przemyśle oraz innych strefach działalności gospodarczej wykorzystuje się ciężki sprzęt. Stanowi on duże ułatwienie w wielu wykonywanych pracach. Do takich sprzętów należy frezarka i tu pojawia się zasadnicze pytanie, jak wybrać najlepszą, na czym powinniśmy się skupić dokonując jej zakupu?

Frezarka, czyli inaczej mówiąc obrabiarka przeznaczona jest do obróbki skrawaniem powierzchni płaskich i kształtowych, takich jak rowki, gwinty, koła zębate. Narzędziem obróbczym stosowanym w frezarce jest frez. Głównym ruchem powodującym skrawanie freza jest jego ruch obrotowy, oprócz tego frez przesuwa się względem obrabianego materiału. Obróbka frezarką nazywana jest frezowaniem, gdzie materiał porusza się ruchem krzywolinijnym, posuwowym lub prostolinijnym. Frezarki mogą być jednowrzecionowe lub wielowrzecionowe. Wyróżniane są również pod kątem ich zastosowania na: pionowe, poziome, uniwersalne, do kół zębatych, do drewna, czy też do gwintów.

Należy wyróżnić również frezarki górnowrzecionowe, które to wykorzystywane są w fabrykach meblarskich, czy też zakładach produkcyjnych. Frezują one przedmiot zewnętrznie lub wewnętrznie na całej jego powierzchni za pomocą wrzeciona znajdującego się nad stołem. Natomiast frezarki dolnowrzecionowe wyglądają tak, że wrzeciono jest umiejscowione pod stołem, według wielu są one bezpieczniejsze w użyciu. Innym typem frezarki jest frezarka równowrzecionowa. Ważnym elementem frezarki jest wrzeciono, według wielu opinii, bezszczotkowe wrzeciono, sterowane za pomocą falownika z metalową obudową lub na łożyskach ceramicznych jest najlepsze. Warto również zwrócić uwagę na takie parametry jak moc oraz maksymalne obroty sprzętu.

Frezarki CNC posiadają przekładnie śrubowe toczne, pozycjonowanie wrzeciona, kabinę osłaniającą przestrzeń roboczą, podtrzymkę do długich trzpieni, wrzeciono poziome i pionowe, instalację chłodzenia narzędzia, lampę oświetleniową, a także osłonę prowadnic oraz klucze obsługowe. Dodatkowo można spotkać frezarkę, która będzie wyposażona w sondę do pomiaru przedmiotu lub narzędzia, elektroniczne kółko ręczne, imadła, trzpienie i oprawki, stół płytowy, stół uchylny czy podzielnicę z konikiem.

Przed zakupem frezarki musimy wiedzieć do jakich celów będziemy jej używać. Warto wziąć pod uwagę takie parametry jak: powierzchnia stołu, szybkości dojazdowe X,Y,Z, przesuw w osi X,Y,Z, jakie jest sterowanie, jakie typu są silniki napędowe, jaka jest maksymalna odległość od czoła wrzeciona do powierzchni stołu, ile mierzy rozdzielczość elektroniczna. Innymi, godnymi uwagi rzeczami na które warto by zwrócić uwagę są powtarzalność pozycjonowania, automatyczny pomiar długości narzędzia, moc wrzeciona, jaka jest dokładność, obroty maksymalne wrzeciona, jak wygląda mocowanie narzędzia, jakie są wymiary frezarki, w końcu jaka jest masa urządzenia. Innymi aspektami na które warto zwrócić uwagę są gwarancja udzielana przez producenta, czy też pomoc serwisowa.

Należy wyróżnić różne rodzaje frezowania, które jest uzależnione od tego jaki typ zadania, tryb pracy jest ustawiony. Frezowanie CNC pełne charakteryzuje się trzema powierzchniami obrobionymi na obróbce materiału. W frezowaniu niepełnym powstają natomiast dwie powierzchnie, jest ono dwustronne.

Cena frezarki jest uzależniona od wymiarów oraz zastosowania. Ceny wahają się w okolicach od 2000 złotych, nawet do 50000 złotych.

Skrawanie jest ważnym elementem, który należy wziąć pod uwagę za nim zdecydujemy się na zaku. Powinno ono być dobrane w taki sposób, aby zoptymalizować moc silnika napędowego. Ważne jest również jaka jest głębokość skrawania, liczba przejść oraz posuwu, ważna jest również prędkość skrawania.

Nie jest łatwo znaleźć odpowiednią frezarkę z racji tego, że są to skomplikowane urządzenia, wymagające czasu aby nauczyć się ich obsługi. Z tyłu głowy powinniśmy mieć jaki typ i rodzaj frezowania oczekujemy.

Najlepszym rozwiązaniem dla poszukujących frezarki, jest zasięgnięcie porady u eksperta. Podając szczegółowo do jakich celów będzie  ona potrzebna, na pewno będzie łatwiej dobrać odpowiedni sprzęt.