Artykuły

Z.P.H.U. „WAŚKO” S.C. - Produkcja artykułów z tworzyw sztucznych; obróbka metali

Obróbka CNC czyli tak zwane skrawanie. Technika komputerowa przyszłości dostępna już dziś


Obróbka CNC – jak pracują nowoczesne tokarki i frezarki

Obróbka CNC oznacza fachowo komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych, a w praktyce chodzi po prostu o komputerowe sterowanie procesami obróbek wykonywanych przy użyciu tokarek i frezarek najnowszej generacji. Proces obróbki CNC przebiega trójetapowo. Najpierw następuję projektowanie komputerowe, następnie przetwarzanie tego projektu, na końcu zaś wykonywany (wykrojony) jest uprzednio zaprojektowany element. Z tego trzeciego etapu pracy tokarki lub frezarki całościową nazwę wziął właśnie proces znany w technologii pracy z drewnem lub metalem jako obróbka CNC. Warto również wiedzieć, że angielskie rozwinięcie skrótu CNC to Computerized Numerical Control, a jego polskie tłumaczenie brzmi: komputerowe sterowanie urządzeń numerycznych. 

Obróbka CNC jest niezwykle precyzyjna 

Dzięki komputeryzacji procesu skrawania obróbka CNC daje bardzo satysfakcjonujące efekty, bowiem jej dokładność nie ulega zakłóceniom. Nad precyzją pracy tokarki lub frezarki pracuje przecież komputer zaprogramowany zgodnie z wymaganiami wytwórcy konkretnego elementu, który będzie wykrojony z większej całości. Zaawansowany proces technologiczny w pełni nadzorowany jest przez odpowiedni mikrokomputer, co więcej usuwa on również drobne części materiałów drewnianych lub metalowych. 

.

Królowa obróbki metalu – technologia CNC 

Obróbka CNC przynosi również bardzo wymierne korzyści finansowe w procesie pracy z metalem. W przeciwieństwie do obróbki manualnej, mikrokomputer wyklucza ryzyko popełnienia błędów podczas wykrawania najmniejszych nawet elementów. W tym przypadku nie występuje więc problem psucia materiału. Bardzo ważną zaletą obróbki CNC jest także możliwość seryjnego wykonywania dokładnie takich samych elementów, bowiem mikrokomputer zarządzający tokarką lub frezarką nie zmienia fizjologicznie perspektywy widzenia jak to się dzieje przy okazji pracy ludzkich oczu podczas obróbki manualnej. Technologia CNC jest więc już dziś niekwestionowaną królową obróbki metalu, ciągle rozwijaną i udoskonalaną wraz z postępem pracy urządzeń numerycznych, do jakich zaliczmy komputery sterujące.