Artykuły

Z.P.H.U. „WAŚKO” S.C. - Produkcja artykułów z tworzyw sztucznych; obróbka metali

Jak wygląda obróbka metali

obróbka metali

Jak wygląda obróbka metali?

Elementy metalowe mają różne zastosowanie – stanowią części urządzeń, konstrukcji, jak i maszyn. Żeby mogły odpowiednio spełniać swoje zadanie, muszą mieć odpowiedni kształt, wytrzymałość i rozmiar. O ile w wypadku małych części nie istnieje zwykle problem z nadaniem właściwego kształtu i wymiarów, tak duże muszą być obrabiane przez specjalistyczny sprzęt. 

Gięcie blach w skrócie

Dookoła nas istnieje wiele elementów o różnym przeznaczeniu i kształcie. Z pewnością niejeden raz zastanawialiście się na tym, w jaki sposób blacha nabiera chociażby falistego kształtu. Stoją za tym specjalistyczne maszyny. Zmiany dokonywane są przy pomocy przeciągania, pras albo walców. Gięcie blach jest procesem polegającym na zmianie ich krzywizny, jak i odkształceniu w taki sposób, aby nie naruszać struktury i spójności konkretnego elementu. W tym celu zwykle wykorzystywana jest prasa o dużej sile nacisku. Proces ten przeprowadza się na zimno i na ciepło. Blachy mogą być prostowane, profilowane, zawijane, skręcane i zaginane. Podczas takiego zabiegu konieczne jest użycie precyzyjnej maszyny – tylko tak można otrzymać, to czego naprawdę potrzebujemy i to w bezpieczny sposób.

Czym jest toczenie CNC?

Inną niezwykle popularną metodą stosowaną w przypadku obróbki metali będzie toczenie. To obrabianie wewnętrznych i zewnętrznych powierzchni przedmiotów, które mają kształt bryły. Przy pomocy urządzenia, którym jest tokarka, można również obrabiać przedmioty mające inny kształt, niemniej jest to rzadkie działanie. Toczenie CNC polega na oddzieleniu przy pomocy noża tokarskiego warstw materiału taż długo, aby otrzymać pożądany rozmiar i kształt. Powierzchnie wewnętrzne wytacza się, zaś zewnętrzne toczy. Obrabiany przedmiot jest obracany, a nóż tokarski przesuwa się w sposób równoległy do osi jego obracania (może to być też ruch prostopadły, lub połączone oba ze sobą). Tokarki CNC to bardzo nowoczesne urządzenia, których sterowanie odbywa się wyłącznie komputerowo, nie zaś manualnie.