Artykuły

Z.P.H.U. „WAŚKO” S.C. - Produkcja artykułów z tworzyw sztucznych; obróbka metali

Etapy obróbki metali

Obróbka metali

Na czym polega technologia CNC 

Obróbka metali technologią CNC, to obróbka skrawaniem. Metoda ta uznawana za najbardziej dokładną i precyzyjną. Dokładność tej metody zawdzięcza się odpowiedniemu zaprogramowaniu mikrokomputera, w którym można uwzględnić rodzaj materiału oraz kształt, jaki chce się uzyskać. Wprowadzone dane są zapamiętywane przez komputer, a maszyna po chwili zaczyna skrawanie. Jest ona bardziej precyzyjna i przebiega to szybciej w porównaniu do manualnej techniki. Największą zaletą tej metody jest fakt, iż można uzyskać kształty, jakich nie dałoby się pozyskać manualnie. Technologia CNC dedykowana jest głównie dla tokarek oraz frezarek. 

Etapy obróbki metali 

Wyróżnia się trzy etapy obróbki metali : 

  • pierwszą, która polega na stworzeniu projektu. Projekt polega na zawarciu wszystkich danych, a dokładniej rodzaju materiału, oraz kształtu, jakiego oczekuje klient
  • drugą, zwaną planem. Komputer przetwarza stworzony projekt, uwzględniając wszystkie dane
  • trzecią, końcową, która jest jednoznaczna z pracą maszyny i obróbką metalu

Dlaczego warto wybrać frezowanie CNC?

Jedną z największych zalet frezowania CNC jest przede wszystkim precyzyjność i dokładność – odpowiednio zaprogramowana frezarka stworzy niepowtarzalny kształt, taki jaki będzie odpowiadał klientowi. W dodatku ta metoda pozwala na frezowanie na większych powierzchniach materiałowych. Wydajność jest kolejną zaletą frezowania tą metodą, ponieważ zostają użyte tylko potrzebne materiały, bez dodatkowych strat, jakie można ponieść w przypadku manualnego sterowania frezarką. Nie bez powodu mówi się, że czas to pieniądz – ponieważ w przypadku technologii CNC, to określenie sprawdza się idealnie. Zaprogramowana odpowiednio maszyna wykonuje ruchy sprawniej, oraz szybciej, dzięki czemu skraca się czas pracy. Optymalizacja czasu pracy pozwala na wykonanie większej liczby projektów niż dotychczas. Ostatnią i najważniejszą zaletą jest bezpieczeństwo pracownika, ponieważ jego praca polega jedynie na zaprogramowaniu komputera i dopilnowania czy maszyna pracuje sprawnie.