Artykuły

Z.P.H.U. „WAŚKO” S.C. - Produkcja artykułów z tworzyw sztucznych; obróbka metali

Do czego służą frezarki i jaki jest ich podział?

frezarki

Frezarki wykorzystywane są do obróbki skrawaniem różnych materiałów, frezowania CNC. Jest to pewnego rodzaju urządzenie tnące które swoje zastosowanie znaleźć może np. w przypadku gdy potrzeba nam wykonać żłobienia lub też nadawać frezowanym elementom określonego kształtu. Dzieje się to dzięki specjalnemu narzędziu, które służy do obróbki, czyli frezowi. Jego działanie jest stosunkowo proste. Obróbka dzieje się dzięki wykonywaniu przez frez ruchowi obrotowemu i przesuwaniu się względem materiału, który jest obrabiany.
Frezarki swoje miejsce mają w różnych rodzajach przemysłu. Wykorzystuje się je do obróbki metali drewna, a także tworzyw sztucznych. Do każdego z tych materiałów potrzebny jest jednak inny rodzaj sprzętu dostosowany konkretnie pod dane tworzywo. Frezarki swoje miejsce mają także w budownictwie, gdzie stosuje się je do obróbki drewna czy też betonu. Są także użyteczne w przypadku wykonywania szczelin dylatacyjnych.

Jakie są rodzaje frezarek?


Przygotowując, się do zakupu pierwszej frezarki warto wcześniej zapoznać się z podziałem tego sprzętu. Jest bowiem wiele rodzajów frezarek, które różnią się od siebie parametrami oraz możliwym zastosowaniem.


Stosując, podział frezarek ze względu na budowę w tym jej cechy konstrukcyjne można podzielić je na:


frezarki wspornikowe jest to po prostu urządzenie wraz ze stołem, które umocowane jest na wsporniku. Dzieli się na dwa rodzaje. Są to odpowiednio frezarki pionowe oraz poziome. Pierwszy rodzaj wrzeciono usytuowane jest pionowo w głowicy przesuwnej. Natomiast w drugim przypadku wrzeciono znajduje się w korpusie głównym
frezarki stołowe, które są warte uwagi ze względu na naprawdę dużą dokładność. Swoje zastosowanie znajda przy zadaniach, w których liczy się dokładność oraz precyzja wykonania. Często wykorzystywane przez zegarmistrzów oraz w przemyśle elektronicznym.
frezarki karuzelowe zazwyczaj użytkowane w przemyśle motoryzacyjnym. Cechą charakterystyczną tego rodzaju frezarek jest to, że stół może wykonywać ruch obrotowy.
frezarki lekkie jest to połączenie cech, jakie znajdziemy we frezarkach stołowych oraz wspornikowych. Cechuje je dość łatwa budowa oraz to, że jest frezarką dość uniwersalną.
frezarki wzdłużne w tym rodzaju frezarek stół może wykonywać ruchu jedynie w kierunku wzdłużnym
frezarki bezwspornikowe swoje zastosowanie znajdują zazwyczaj w przemyśle ciężkim. Cechą charakterystyczną tego rodzaju frezarek jest to, że wrzeciono może przesuwać się jedynie pionowo po prowadnicy.

Innym podziałem, jaki stosuje, się we frezarkach jest podział ze względu na umiejscowienie wrzeciona:


frezarki górnowrzecionowe, w których wrzeciono znajdziemy powyżej blatu stołu. Jest to najczęstszy wybór dla dopiero co początkujących stolarzy, ponieważ ten rodzaj frezarek uchodzi za dość bezpieczny. Bardzo często swoje zastosowanie znajdują w zakładach meblarskich.
frezarki dolnowrzecionowe, w których wrzeciono jest poniżej lin stołu. Właśnie z tego powodu obsługa tego rodzaju frezarek jest dość trudna, a co za tym idzie, nie jest ona zbyt bezpieczna. Jest to sprzęt wykorzystywany przez profesjonalistów. Często widoczny przy profesjonalnym obrabianiu drewna.
frezarki równowrzecionowe, w których wrzeciono znajdziemy równo w linii stołu.