Artykuły

Z.P.H.U. „WAŚKO” S.C. - Produkcja artykułów z tworzyw sztucznych; obróbka metali

Wykorzystanie maszyn CNC

CNC

Maszyny CNC są urządzeniami sterowanymi komputerowo i stanowią doskonałą alternatywę dla przyrządów obsługiwanych przez człowieka. Precyzja ich pracy jest większa niż w urządzeniach sterowanych manualnie, co znacznie podnosi walory użytkowe i estetyczne wykonanych przedmiotów. Nie do przecenienia jest również większe tempo ich działania sprzyjające zwiększeniu wyników produkcyjnych. Dzięki takim zaletom znajdują one zastosowanie w różnych gałęziach przemysłu, począwszy od motoryzacji, poprzez obróbkę metali, rolnictwo – aż po branżę lotniczą.

Charakterystyka maszyn CNC

Technologia CNC pozwala na komputerowe sterowanie numeryczne urządzeniami przemysłowymi stosowanymi do obróbki stali, aluminium, tworzyw sztucznych czy drewna. Obrabiarki CNC mogą pracować samodzielnie lub współdziałać z innymi urządzeniami, co znacznie redukuje wkład pracy człowieka. Precyzyjne zaprogramowanie tych maszyn umożliwia uniknięcie wszelkich niedoskonałości w procesie produkcji.

Wykorzystanie urządzeń CNC w przemyśle

Urządzenia CNC usprawniają proces produkcji, zapobiegają marnotrawieniu materiałów i pozwalają na osiągnięcie wysokiej jakości wyrobów. Sterowane komputerowo tokarki czy frezarki zostały docenione wszędzie tam, gdzie liczy się dokładność wykonania i estetyka wyglądu. Te nowoczesne i wydajne maszyny znajdują swoje zastosowania w wielu gałęziach przemysłu.

Oto niektóre z nich:

  • motoryzacja – urządzenia CNC znajdują zastosowanie w procesie produkcji elementów konstrukcyjnych pojazdów. Pozwalają na wyprodukowanie detali o wysokiej trwałości i idealnym dopasowaniu.
  • rolnictwo – w tej gałęzi przemysłu stawia się na produkcję masową, a od urządzeń produkcyjnych wymaga się wysokiej niezawodności i elastyczności. Ze względu na specyfikę produkowanych części najczęściej wykorzystywane są tu prasy krawędziowe oraz urządzenia laserowe.
  • przemysł lotniczy – wykorzystanie maszyn CNC w tej branży ma związek z wysoką precyzją ich pracy. Komponenty konstrukcyjne samolotów muszą spełniać rygorystyczne parametry, co nie pozwala na wykorzystanie niedokładnych urządzeń. W przemyśle tym zastosowanie znajdują wycinarki laserowe oraz urządzenia stosowane do wiercenia i spawania.
  • inżynieria sanitarna – w produkcji tych akcesoriów z reguły wykorzystywane jest aluminium, stal nierdzewna i stal ocynkowana. W branży tej często znajdują zastosowanie wykrawarki kombinowane z gilotynami oraz automaty gnące.
  • branża metalurgiczna – maszyny CNC są niezastąpione w produkcji ogrodzeń, rzeźb i innych elementów wykonanych ze stali. Wykorzystanie tych urządzeń pozwala na produkcję wyrobów o gładkich powierzchniach i dopracowanych detalach.
  • produkcja AGD – urządzenia te znajdują zastosowanie w produkcji obudów pralek, kuchenek czy innych sprzętów używanych w gospodarstwach domowych.

Z produktami wytworzonymi dzięki urządzeniom CNC spotykamy się zatem dość często w naszym codziennym życiu. Z rozwiązań dostarczanych przez tę nowatorską technologię korzystamy wszędzie tam, gdzie wskazana jest wysoka jakość i precyzja wykonania.

Firma Waśko oferuje usługi obróbki metali przy użyciu technologii CNC. Zapraszamy do zapoznania się z nasza ofertą.