Artykuły

Z.P.H.U. „WAŚKO” S.C. - Produkcja artykułów z tworzyw sztucznych; obróbka metali

Frezowanie CNC jako najlepsza metoda obróbki metalu.

frezowanie CNC

Jako iż technologia wciąż się rozwija, tak i również wszelkie metody obróbki materiałów po czasie ulegają pozytywnym zmianom. Dzięki modyfikacjom, firmy są w stanie spełnić wszystkie oczekiwania klientów. Dodatkowo zauważalny jest również wzrost efektywności, co w dużych przedsiębiorstwach i fabrykach jest niezwykle istotne. Dlatego też obróbka metali CNC jest wciąż ulepszana.

Czym jest metoda frezowania CNC?

Metoda frezowania to sposób obróbki skrawaniem CNC, który pozwala na obrobienie powierzchni kształtowych, rowków, kanalików, uzębień czy płaszczyzn. Działa to w taki sposób, że pewien przyrząd wprawia obiekt w ruch obrotowy. Co ciekawe w trakcie trwania frezowania ostrza narzędzi nie działają w tym samym czasie, tylko działają naprzemiennie. Celem tego procesu jest przede wszystkim uzyskanie określonych wymiarów, kształtów czy też właściwości powierzchni. Jest to jedna z kilku metod tzw. „obróbki wiórowej”. Odbywa się na specjalnych urządzeniach, które mają nazwę „frezarki” lub „centra frezarskie”. 

Jakie jest zastosowanie frezowania CNC?

Z reguły zakłady produkcyjne, w których stosowana jest metoda frezowania CNC, dzielimy ze względu na ilość i wielkość produkcji. Tak więc wyróżniamy produkcję jednostkową, seryjną i masową. 

Wymiary frezowania CNC.

Aktualnie możemy wyróżnić 3 różne wymiary frezowania CNC: 2D, 3D i 5D. Pierwszy z nich obrabia materiał tylko i wyłącznie  w jednej płaszczyźnie XY. Co warte podkreślenia, im szersza jest gama frezów, tym precyzja i różnorodność efektów jest wyższa. Wymiar 3D, najczęściej wybierany, polega na obróbce tym razem na trójwymiarowej powierzchni XYZ. W tym przypadku możemy liczyć na większą drobiazgowość. Ostatnim wymiarem jest 5D, który wymaga dodatkowego obrotu wokół osi Y i Z, jest zatem jeszcze bardziej szczegółowy.

Zalety frezowania CNC.

Przede wszystkim frezowanie CNC jest niezwykle precyzyjne. Dzięki komputerowemu sterowaniu maszyna dokładnie wie, w jaki sposób wykonać cięcie, aby nie popełnić żadnych kosztownych błędów, jednocześnie zaoszczędzając jak najwięcej materiałów. Obróbka CNC jest technologią, która wykonuje elementy zdecydowanie szybciej, niż miało to miejsce wcześniej. Cały proces jest zautomatyzowany, dzięki temu człowiek nie musi w żaden sposób ingerować, a elementy za każdym razem będą wyglądały identycznie. Dodatkowo, co warto podkreślić, żadna wcześniejsza obrabiarka nie działała tak precyzyjnie, co w konsekwencji powoduje, że możemy pozwolić sobie na jeszcze bardziej zaawansowanie cięcia. Wyroby natomiast są doskonałej jakości, świetnie wykończone, dlatego dodatkowa obróbka nie jest konieczna.