Artykuły

Z.P.H.U. „WAŚKO” S.C. - Produkcja artykułów z tworzyw sztucznych; obróbka metali

Różnice między skrawaniem metali a obróbką na zimno w praktyce

Obróbka metali

Obróbka metali skrawaniem, a obróbka na zimno w praktyce

Zastosowanie tradycyjnej obróbki metali metodą skrawania to sprawdzony proces, do którego możemy zaliczyć takie sposoby skrawania jak toczenie, frezowanie i szlifowanie. Skrawanie metali przynosi pożądane rezultaty, ma ono jednak pewne wady. Obróbka metodą skrawania generuje znaczące, widoczne ilości odpadów, przez co staje się nieefektywna i często mało opłacalna przez znaczne zużycie materiałów użytkowych. Skrawanie jest także zazwyczaj żmudnym, powolnym procesem, mogącym utrudnić dotrzymanie wymagającego harmonogramu produkcji.

Wielu producentów odkrywa zalety obróbki na zimno w porównaniu z metodą skrawania pod względem zwiększenia pierwotnej wydajności produkcji i widocznej obniżki kosztów. Obróbka metali na zimno wymaga jednakże użycia specjalistycznego, bardzo drogiego sprzętu, o wiele ciężej dostępnego od tradycyjnych narzędzi skrawających używanych w obróbce ubytkowej, jaką jest skrawanie metali. Sprzęt do obróbki na zimno przy zastosowaniu jednocześnie niskich temperatur i wysokiego ciśnienia powoduje znaczące przekroczenie granic plastyczności danego metalu lub stopów, umożliwiając modyfikację jego kształtu, kiedy metoda skrawaniem, praktykowana na narzędziach skrawających ma na celu ściąć części obrabianego metalu na tzw. wióry. Dzięki temu obróbka na zimno umożliwia znacznie szybszą produkcję mniejszych części, powodując znacznie mniejsze straty w materiale niż standardowa obróbka skrawaniem.

Jakie są zalety obróbki na zimno w porównaniu ze skrawaniem metali?

Obróbka na zimno jest w stanie oszczędzić nawet od 50 do 100 procent kosztów w porównaniu z tradycyjną metodą skrawania metali. Ważnym elementem jest także zwiększona twardość i wytrzymałość metali lub ich stopów na rozciąganie. Zdolność do radzenia sobie z wyższym naprężeniem i obciążeniem również związania jest z zastosowaniem obróbki na zimno.

Ponadto części obrabiane na zimno są mniej podatne na zanieczyszczenia niż elementy poddanie metodzie skrawania. Razem z tym, w parze idzie o wiele większa ekonomiczność niż tradycyjna obróbka skrawaniem, co oznacza produkowanie setek wysokiej jakości elementów w szybkim tempie, którego nie można osiągnąć przy zastosowaniu typowej obróbki skrawaniem.