Artykuły

Z.P.H.U. „WAŚKO” S.C. - Produkcja artykułów z tworzyw sztucznych; obróbka metali

Jakie są różnice pomiędzy frezowaniem CNC a toczeniem CNC?

Frezowanie i toczenie CNC to bardzo podobne do siebie techniki obróbki. Obie pozwalają nadać przedmiotom odpowiedni kształt w ruchu obrotowym.

Umożliwiają one również obróbkę różnych metali na niezwykle precyzyjnym poziomie. Efektem końcowym są detale posiadające maksymalną dokładność kształtów i wymiarów, ale także obrabianej powierzchni.

Bardzo ważną rolę w całym procesie odgrywa odpowiednie zaprogramowanie urządzenia wykonującego te czynności. Maszyna bierze pod uwagę zarówno wprowadzony projekt, jak i rodzaj materiału, a nawet chropowatość, która występuje na powierzchni obrabianego przedmiotu.

Na czym polega frezowanie CNC?

Frezowanie CNC polega na oddzieleniu mniejszych skrawków od całego elementu, aż do osiągnięcia pożądanego kształtu. Narzędzia tnące wykonują specjalny ruch obrotowy, a sam materiał, który jest obrabiany, porusza się w sposób posuwisty. Ostrza maszyny wykonują ruchy jedno po drugim, ale nie pracują w tym samym czasie.

We frezowaniu CNC wyróżnia się kilka różnych technik. Najpopularniejsze jest frezowanie walcowe i kształtowe, które uwzględnia się ze względu na rozmieszczenie ostrzy. Jeśli weźmiemy pod uwagę sposób poruszania się ostrzy, to możemy wyróżnić frezowanie przeciwbieżne oraz współbieżne.

Różnorodność technik sprawia, że ta technika obróbki jest obecnie najpopularniejsza. Najlepiej sprawdza się w obróbce metalu, ale również drewna oraz tworzyw sztucznych. Wykorzystuje się ją w branży motoryzacyjnej, lotniczej, elektronice, medycynie oraz automatyce.

W jaki sposób działa toczenie CNC i na czym polega?

Toczenie CNC jest podobne do frezowania, ponieważ wykorzystuje się tutaj komputerową obróbkę materiału. Technika ta pozwala oddzielić warstwę materiału obrabianego przedmiotu za pomocą specjalnego noża tokarskiego.

W tej technice obrabiany przedmiot jest poddawany ruchowi, a ostrza utrzymywane są w stałej pozycji. W końcowym efekcie detal charakteryzuje się kształtem stożkowym lub kulistym albo walcowatym.

Technologia stosowana jest najczęściej w branży przemysłowej i najlepiej sprawdza się w produkcji seryjnej. Pozwala uzyskać detal o nietypowym kształcie oraz maksymalnie precyzyjnych wymiarach.

Jaka jest więc największa różnica pomiędzy frezowaniem a toczeniem CNC?

Obie metody obróbki CNC posiadają jedną kluczową różnicę. Frezowanie CNC wykorzystywane jest głównie do obróbki powierzchni kształtowych i płaskich, takich jak koła zębate, gwinty oraz rowki. Natomiast toczenie CNC pozwala nadać odpowiedni kształt powierzchniom brył obrotowych, w których wyróżniamy: kule, stożki, wały oraz gwinty zewnętrzne i wewnętrzne.