Artykuły

Z.P.H.U. „WAŚKO” S.C. - Produkcja artykułów z tworzyw sztucznych; obróbka metali

Trzy metody nowoczesnej obróbki metali

obróbka metali

Wojsko, lotnictwo, przemysł ciężki – właśnie w takiej kolejności zazwyczaj są wdrażane nowe technologie. Od momentu rozpoczęcia rewolucji przemysłowej branża związana z obróbką metali zawsze była w forpoczcie rozwoju naukowego. W dzisiejszych czasach, na skutek zwiększonej komputeryzacji i jeszcze szybszego rozwoju pojawiają się jednak technologie zmieniające świat fabryk niemal nie do poznania.

Dzisiaj przedstawiamy trzy z nich.

Centrum CNC – niewiarygodna precyzja wycinania

CNC czyli tak zwane centrum to kolejny etap w obróbce metali. Programowalny stół pozwala na wycięcie z płyty dosłownie wszystkiego. Końcówka z wieloma wysuwanymi narzędziami porusza się w zawrotnym tempie i tworzy kształty z precyzją niedoścignioną dla człowieka.

Bardzo dużą zaletą tego wyrafinowanego urządzenia jest też prędkość pracy. Być może niektórzy ludzie potrafią osiągnąć dokładność wystarczającą, aby realizować niektóre zadania powierzane CNC. Nigdy jednak nie dościgną go pod względem szybkości.

Centra są dostępne na rynku od kilkudziesięciu lat, ale ostatnio zwiększa się ich dostępność i co za tym idzie powszechność. Te starsze modele posiadają końcówki narzędziowe. Nowsze już tną laserem.

Wydruki 3d z metalu

Od kilku lat drukarki 3d są prawdziwym hitem. Dzięki procesowi komputerowemu i filamentom mogą wydrukować niemalże wszystko. W powszechnej opinii panuje przekonanie, że te urządzenia tworzą wyłącznie przedmioty z tworzyw sztucznych.

To nie do końca prawda. Coraz bardziej powszechne są printery 3d wytwarzające produkty jadalne. Na rynku można też nabyć takie, które drukują z metalu.

Technologia opiera się na nanoszeniu kolejnych warstw drobno sproszkowanych stopów i utwierdzaniu ich w miejscu za pomocą lasera.

Przycinanie metali za pomocą plazmy

Plazma to słowo, które bardzo mocno kojarzy się z literaturą i filmami science fiction. Jest ona jednak rzeczywistym zjawiskiem fizycznym i bywa wykorzystywana do cięcia metali.

Plazma ze względu na kilka swoich dosyć unikalnych właściwości jest nazywana czwartym stanem skupienia. Składa się ona ze zjonizowanych atomów i wolnych elektronów.

Dla laika proces cięcia plazmą może wyglądać jak spawanie. Mocno się jednak od niego różni. Gaz jest tutaj przepuszczany przez łuk elektryczny, na skutek czego następuje jonizacja. W dalszej części proces polega na wycinaniu kształtów za pomocą tak powstałego palnika i następnie usuwania nadmiaru stopionego metalu.

Główną zaletą tej metody jest szybkość cięcia o wiele wyższa niż w wypadku posługiwania się palnikiem tlenowo-gazowym.