Artykuły

Z.P.H.U. „WAŚKO” S.C. - Produkcja artykułów z tworzyw sztucznych; obróbka metali

Zalety i wady obróbki metali metodą CNC

cnc

Obróbka metali metodą CNC pozwala uzyskać precyzyjnie wykonane elementy, jakie są wykorzystywane w wielu branżach. Metoda bazuje na specjalnych urządzeniach, które są sterowane przez minikomputery. Jakie plusy ma obróbka tego typu? Czy istnieją wady takiego rozwiązania? Z czym wiąże się obróbka CNC?

Zalety obróbki metalu metodą CNC

Warto zauważyć, że obróbka tego rodzaju wpływa na precyzyjne wykonanie danych elementów, co nie zawsze uzyskamy za pomocą ręcznej obróbki. To bardzo szybka i skuteczna metoda, gdyż maszyny działają sprawniej w porównaniu do tradycyjnych technik obróbki. Dane elementy wykonywane w ramach jednego zlecenia mogą być powtarzalne, co zapewnia zminimalizowanie ryzyka błędów i niezwykle wydajną pracę. Ponadto, dzięki temu zadbanym o oszczędność zastosowanego materiału do danej pracy. Kolejnym plusem jest uzyskanie możliwości obrabiania elementów metalowych na obrabiarkach z kilkoma osiami. Elementy te opierają się na wysokiej jakości krawędziach, które nie wymagają konieczności przeprowadzania dodatkowych prac obróbkowych.

Wady obróbki metalu metodą CNC

Okazuje się, że ta metoda ma także kilka minusów, które warto mieć na uwadze. Chodzi tutaj przykładowo o fakt, że trzeba opracować dany projekt z zastosowaniem specjalistycznego oprogramowania o nazwie CAD. Bardzo często ponosi się także wyższe koszty, porównując do tradycyjnej obróbki ręcznej. Innymi wadami takiej opcji są kwestie związane z:

  • ograniczenie pola próbki danego materiału przez pole pracy obrabiarki,
  • możliwością obrobienia jedynie konkretnych materiałów,
  • skorzystaniem z fachowego oprogramowania, co zostało wspomniane powyżej. 


Obróbka metalu metodą CNC w dzisiejszych czasach cieszy się sporym uznaniem i ma szereg zastosowań. Przede wszystkim pozwala uzyskać bardzo dobre efekty i jest wybierana często w przypadku konieczności dokładnego wykonania różnych elementów. Usługi tego typu świadczy wiele firm, które korzystają z fachowych maszyn i narzędzi niezbędnych do wykonania pracy zgodnie ze zleceniem. 

Co ciekawe, obróbka skrawaniem jest jedną z najstarszych metod. Powszechnie stosowano tokarkę do obróbki, natomiast z biegiem lat unowocześniono metody skrawania. Powstały nowoczesne maszyny przeznaczone do obróbki CNC z komputerowym sprzętem sterującym. To z kolei wpłynęło na większą precyzją działań i wykonywanie nawet skomplikowanych projektów. Obróbce są poddawane nie tylko metalowe elementy, lecz także plastik i drewno. Taka opcja ma wiele plusów, lecz także kilka minusów. Jedno jest pewne – to sprawna i efektowna metoda obróbki, która cieszy się sporym zainteresowaniem.