Artykuły

Z.P.H.U. „WAŚKO” S.C. - Produkcja artykułów z tworzyw sztucznych; obróbka metali

Proces powstawania wyrobów z tworzyw sztucznych

Tworzywo sztuczne jest jednym z najbardziej istotnych materiałów stosowanych w przemyśle. Jego odkrycie spowodowało, że procesy produkcyjne różnych komponentów przybrały na sile i zyskały nowe możliwości – pod względem wizualnym oraz funkcjonalnym. Plastik jest wytworem, który złożony jest z syntetycznych polimerów lub też polimerów naturalnych, które posiadają dodatki zmieniające ich strukturę. Z powodzeniem można nim zastąpić naturalne produkty, jak drewno, metal czy szkło. Plastik posiada wszechstronne cechy, takie jak lekkość, trwałość, odporność na czynniki mechaniczne, a także nadawanie mu pożądanego kształtu. Dzięki tym właściwościom rozwinęła się technologia produkowania wyrobów z tworzyw sztucznych. 

Proces powstawania wyrobów z tworzyw sztucznych

Produkcja wyrobów z tworzyw sztucznych jest obecnie na bardzo wysokim poziomie. Plastik i jego właściwości można wykorzystać do wielu celów. Dlatego, w zależności od przeznaczenia i charakteru tworzonych produktów, powstały różne procesy ich produkcji.

Obecnie można wyróżnić trzy główne formy obróbki i zmiany plastiku:

  • formowanie wtryskowe,
  • kształtowanie termiczne,
  • wytłaczanie tworzyw sztucznych.

1. Formowanie wtryskowe

Jedną z najpopularniejszych metod przetwarzania plastiku jest formowanie wtryskowe. Do realizacji takiego procesu produkcji wykorzystywane są termoplasty. Z ich pomocą granulki z plastiku wtryskiwane są w wybrane kształty. Gdy utworzona forma zostanie utwardzona przez schłodzenie gotowy wyrób jest zdejmowany z formy, a nadmiar tworzywa jest ponownie wykorzystywany. Za pomocą tej metody można wytworzyć przedmioty o różnej wielkości, kształcie, wadze a nawet grubości. Wykorzystywana jest do produkcji zabawek, pojemników czy różnego rodzaju plastikowych części.

2. Kształtowanie termiczne

Kształtowanie termiczne lub inaczej termoformowanie wykorzystywane jest do produkcji wyrobów o bardzo dużych formach i rozmiarach. Proces termoformowania polega na pogrzaniu do wysokiej temperatury dużego bloku plastiku. Tworzywo, po podgrzaniu, staje się giętkie i elastyczne jak glina lub plastelina. Taka masa zostaje umieszczona w formie, która posiada kształt i format produktu, jaki planuje się uzyskać. Następnym etapem jest chłodzenie uformowanego plastiku.

3. Wytłaczanie tworzyw sztucznych

Wytłaczanie tworzyw sztucznych jest zbliżoną metodą do formatowania wtryskowego. W tym procesie, plastik podgrzewany i topiony jest nad formą, dzięki czemu możliwe jest osiągnięcie wybranego kształtu produktu końcowego. Następnie jest chłodzony do momentu całkowitego utwardzenia i zastygnięcia. Gotowy wyrób jest zdejmowany z formy za pomocą małej dziurki w niej zrobionej. Produktami, które wytwarzane są dzięki tej metodzie, zazwyczaj są ciężkie komponenty, jak na przykład skrzynie na narzędzia, plastikowe sanki czy beczki.

Przedmioty z tworzyw sztucznych są obecne w życiu każdego człowieka. W domach, samochodach oraz rzeczach codziennego użytku znaleźć można niezliczoną ilość plastikowych elementów. Dzięki odpowiednim procesom ich wytwarzania, gotowe wyroby mogą ułatwiać życie i czynić je bardziej wygodnym.