Artykuły

Z.P.H.U. „WAŚKO” S.C. - Produkcja artykułów z tworzyw sztucznych; obróbka metali

Frezowanie metalu

Frezowanie metalu

Metal, jest tworzywem, które służy do wytwarzania prętów aluminiowych, blach oraz innych kształtów. Wyróżnić można kilka rodzajów metali, które mają zastosowanie w życiu codziennym człowieka. Każdy z metali posiada inne cechy, dzięki czemu wykorzystywać je można w wielu dziedzinach. Aluminium, miedź, brąz, mosiądz, stal, ołów, cyna, wolfram, molibden, węglik i nikiel, to  metale, które wykorzystuje się na całym świecie. Metal, poddawany może być frezowaniu, czyli obrabianiu przedmiotów, w celu nadania im odpowiedniego kształtu. 

Frezowanie metalu

Frezowanie metalu to proces, który polega na obróbce stali, czyli skrawaniu jej powierzchni. Czynność ta, wykonywana jest za pomocą specjalnych narzędzi do frezowania, które zachowują precyzję w pracy. Wprawione w ruch obrotowy narzędzia, przygotowują detale, które odpowiadają aktualnym normom produkowanego przedmiotu. Frezowanie jest bardzo popularną metodą obróbki metalu, i ma ono na celu nadanie przedmiotowi pożądanego kształtu. Efektem całego procesu frezowania, staje się przedmiot o określonej grubości, kształcie i powierzchni. Można wyróżnić dwa rodzaje frezowania metalu:

  • frezowanie przeciwbieżne – to proces, którego cechą charakterystyczną są ,przeciwne względem siebie ruchy obrotowe frezu, z ruchami obrabianego przedmiotu. Ten rodzaj frezowania daje ostatecznie gorszą jakość powierzchni. Jednak mniejsza ilość sił, jaka działa na frez redukuje wibrację, co sprawia, że ten sposób frezowania jest wciąć używany.
  • frezowanie współbieżne – w przeciwieństwie do frezowania przeciwbieżnego, ten proces polega na zgodnych ruchach krawędzi tnącej z posuwem materiału. Ten typ frezowania trwa, dopóki grubość skrawanego wióra nie spadnie do zera. Cały proces zapewnia narzędziu większą żywotność, jednocześnie nie utwardzając materiału. Wadą tego typu frezowania jest siła, jaka oddziałuje na frez, co łączy się z bardzo dużą emisją wibracji. 

Frezowanie metalu wymaga odpowiednich do tego sprzętów, jakimi są frezarki do metalu. To narzędzia, które tworzone są z myślą o obróbce tego typu materiałów. Dzięki odpowiednim narzędziom, możliwe jest uzyskanie odpowiedniego kształtu przedmiotu, a także wykonanie skomplikowanych detali. W celu stworzenia skomplikowanych kształtów i detali, wykorzystuje się frezy piłkowe, które posiadają wiele ostrzy lub mniejsze frezy, które wykonane są z jednego kawałka stali szybkotnącej. Frezowanie metalu jest niezwykle przydatne w przypadku masowej produkcji wybranych form, gdzie powtarzalność czynności takiej jak frezowanie, jest powszechnie ceniona.